Wprawka – zrozumieć ruch.

FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Do czego służy? Czym jest?
Wprawka może stanowić przygotowanie naszego ciała do finalnego ruchu bądź figury. Może być swoistym wytłumaczeniem co powinno się wydarzyć z naszym ciałem, aby osiągnąć zamierzony cel.

Wprawka pomaga zrozumieć ruch. Rozbieram go na części pierwsze i każdą z tych części przerabiam z kursantkami by na końcu móc je połączyć. Zachęcam wszystkich do tego aby w momencie kiedy nie rozumiemy jak opracować upragnioną figurę rozłożyć ją na jak najdrobniejsze elementy i potem powoli złożyć ją w całość.
Co jeśli figura wydaje się być czymś niemożliwym do osiągnięcia? Na przykład invert na poziomie początkującym. Pojawia się wysokość i strach….

Ja sprowadzam taki invert do tzw. parteru, tak aby kursantka czuła się bezpiecznie, poznała zakres ruchu jaki będzie musiała wykonać i z większą pewnością siebie spróbowała piętro wyżej. Do tego również zachęcam Was – spójrzcie najpierw na figurę z perspektywy „podłogi”.

Z chopperem bywa podobnie. Dla osób zaawansowanych nic wielkiego… a dla początkujących czy bardziej strachliwych jest to trudne do zrozumienia. Wtedy pokazuję ruch w bezpiecznych warunkach (m.in.materac) i nagle widzę w oczach kursantki zrozumienie i wiarę w to, że „może się udać”. Kursantka leży na plecach, trzyma pod pachą rurkę i zarzuca nogi w literkę V. Nie pytam już wtedy „czy spróbujemy”, bo wiem, że się uda. Wyszło! Na sali słychać wtedy okrzyki radości i oklaski. To nie było takie trudne! Znacie to uczucie , tą radość? 😉

Bez wprawki byłoby znacznie trudniej. Dlatego warto bawić się i wykorzystywać wprawki od pierwszych treningów.

Z czasem kursantki same zaczynają rozkładać trudne dla nich figury na wprawki. To pozwala uniknąć kontuzji np. kiedy ćwiczą w Open Studio bez nadzoru i pomocy instruktora.

Wprawki to szeroki temat, dlatego jeszcze do niego wrócę!

Autorka: Małgorzata Czaja

Małgorzayta Czaja

Post Author: Renata Błaszczyk

Renata Błaszczyk - jestem autorką funpage’u Pole Dance Album. Z wykształcenia jestem coach'em i filologiem angielskim. Pole dance jest moją pierwszą w życiu pasją, którą odkryłam po 30-stce. Traktuję ten sport jak sztukę, piękną sztukę. A to, że jest wymagający, czasem bolesny … nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Fascynuje mnie kolekcjonowanie zdjęć i wiedzy na temat pole dance, często korzystam ze źródeł anglojęzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *